Přeskočit na obsah

O jarních léčivkách

Co mají společného úplně ty první jarní byliny, které v přírodě najdeme? Všimli jste si někdy toho, že buď pozitivně působí na náš dýchací systém, odhleňují a ulevují od nejrůznějších respiračních potíží anebo/zároveň jsou ideální k jarní očistě, detoxikaci organismu❔
Jak je ta příroda dokonalá a přesně ví, že je čas čistění se po zimě a současně období, kdy jsme více náchylní na různá respirační onemocnění….přes den je už tepleji, večery stále chladné, člověk se lehce nachladí, když se třeba špatně obleče apod.

O kterých bylinách je tedy řeč? V tomto příspěvku bych vám chtěla představit 3 mé úplně nejoblíbenější:

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

Plicník (lékařský nebo tmavý) je spolu s česnekem medvědím symbolem začínající bylinkářské sezóny. Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať – květy, které jsou nejprve růžové a postupně se zbarvují do modrofialové barvy, na počátku kvetení (březen-květen) a pak listy až po odkvětu rostliny (červen-červenec).

Plicník svým názvem přímo napovídá čemu prospívá, ale má i další účinky:

– regeneruje sliznici dýchacích cest
– má protizánětlivé účinky
– usnadňuje odkašlávání
– zlepšuje trávení
– má močopudný účinek…atd
.

Kromě použití do jarních odhleňovacích čajových směsi si jej můžete naložit jako tinkturu nebo využit čerstvé do jarních salátů. Je důležité zmínit, že plicník obsahuje alkaloidy, takže by se neměl používat déle než 3 týdny v kuse a není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Popenec břečťanovitý

Popenec je opravdu můj největší oblíbenec a určitě mu budu v budoucnu věnovat samostatný článek, ale i přesto vám jej tady malinko představím, protože mnoho lidí ho ještě nezná nebo neví, že se jedná o velice chutnou jarní léčivku. Popenec kvete v březnu až červnu, takže bude ještě spoustu času si jej nasbírat.

Sbírá se kvetoucí nať a po odkvětu listy. Jaké jsou jeho hlavní účinky:

– pomáhá při zánětu horních cest dýchacích a při chronickém kašli
– uvolňuje od bolesti v krku a odhleňuje
– má desinfekční a hojivé účinky
– používá se u různých chorob močového ústrojí (záněty, ledvinové kameny a písek..)
– zevně pomáhá hojit rány, různé vyrážky a ekzémy, pozitivně působí na křečové žíly
– podporuje chuť k jílu atd.


Nejčastěji si jej připravuji jako nálev “čaj” ve směsích i samostatně, ale také jej přidávám do hojících mastí. Můžete si připravit i tinkturu nebo třeba sirup, který je vynikající na záněty průdušek.

Sušený nebo čerstvý popenec používáme i v kuchyni do polévek, salátů, kaší, pomazánek, omelet apod. Trošku svou chutí připomíná pepř. Tradičně se používal jako jedna z bylin do polévky připravované na Zelený čtvrtek nebo do Velikonoční sekané spolu s kopřivami.

Kopřiva dvoudomá nebo žahavka

Tato hojná léčivka je věřím známá více a více lidem. Kopřivovou nať (list a lodyhu) sbíráme od brzkého jara do 20.5. daného roku, protože poté už obsahují velké množství dusičnanů.

Kopřiva má široké spektrum účinků na zdraví:

– čistí krev, detoxikuje organismus a podporuje krvetvorbu
– odhleňuje dýchací cesty
– posiluje imunitu a je prevencí proti nachlazení
– harmonizuje ženské orgány (menstruační bolesti, nepravidelnost, podpora činnosti vaječníků…)
– je močopudná, protizánětlivá a snižuje hladinu krevního cukru
– zevně oplachy na akné, některé ekzémy, vyrážky
a mnoho dalšího…


Kopřiva je z těch silnějších bylin a neměla by se užívat dlouhodobě – 3 týdny je v pořádku. Její zpracování je opravdu různorodé. Nejčastěji mám kopřivu v “čajovém” nálevu samostatně či ve směsi jarních bylin nebo jako ingredienci v kuchyni (polévky, špenát, občas zelené smoothie). Dále si ji můžeme připravit jako tinkturu, víno, sirup na podporu imunity atd.


Mezi první jarní léčivky řadíme samozřejmě i ČESNEK MEDVĚDÍ (mj. detoxikace i odhlenění), PRVOSENKU (hlavně respirační potíže, některé druhy jsou chráněné), PODBĚL (odhleňuje a usnadňuje vykašlávání), SEDMIKRÁSKU (mj. taky ulevuje od kašle, očisťuje organismus..) nebo třeba PTAČINEC ŽABINEC (čistí krev, detoxikace, odhlenění).

Při sběru bylin ve volné přírodě nezapomínejte na tyto 4 jednoduchá a velice důležitá pravidla:

✔️ sbírejte byliny, které bezpečně poznáte!
✔️ sbírejte pouze v čistém prostředí (ne kolem cest, polí, v příkopech, u továren apod.)
✔️ sbírejte za suchého počasí (–> nezplesniví při sušení)
✔️ sbírejte takové množství, které opravdu potřebujete!


You cannot copy content of this page